Arpa Yetiştiriçiliği

Posted Kasım 10, 2013 By tarım

arpa- yetiştiriçiliğiArpa tek yıllık bir uzun gün bitkisidir.Arpa, ülkemizde tarla ürünleri arasında ekiliş alanı bakımından buğdaydan sonra en çok ekilen üründür. Buğday gibi ülkemizin tüm bölgelerinde yetiştirilmektedir. Birim alandan alınan ürün miktarı bakımından buğdaya göre daha avantajlı bir üründür.Arpa tek yıllık bir uzun gün bitkisidir. Fakat değişik gün uzunluklarına da uyabilir. Arpa, tahıllar içerisinde en çok kardeşlenenlerdendir. Olağan durumda 5 – 8 kardeş verir. Bitki boyu ortalama 35-100 cm kadardır. Saçak kök yapısına sahiptir.
Başakları ortalama 8 – 15 cm boyunda olup 2, 4 ve 6 sıralıdırlar. Çiçeği kavuz ve kapçık sarar, kavuzlu arpalarda bunlar daneye yapışıktır ve harmanda ayrılmazlar. Danenin ortalama % 10 – 13 kadarı kavuzdur. Dane yapısında % 9 – 13 ham protein, % 67 kadarda karbonhidrat bulunur. Arpa serin iklim tahılları içerisinde buğdaydan sonra en çok ekimi yapılandır. Devamını Oku… »

yorum yaz..
   

Gıda ve Yem Yasa Tasarısı YetkilerGıda Tarım ve Enerji Bakanlığı’nda Olmalı

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO), gıda güvenlik kurulunun gündeme getirdiği “Gıda ve Yem Yasa Tasarısı”nın tüm yetkilerinin Gıda Tarım ve Enerji Bakanlığı bünyesinde olması gerekliliğinin her zaman savunucu olacağını bildirdi.

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO), gıda güvenlik kurulunun gündeme getirdiği “Gıda ve Yem Yasa Tasarısı”nın tüm yetkilerinin Gıda Tarım ve Enerji Bakanlığı bünyesinde olması gerekliliğinin her zaman savunucu olacağını bildirdi. Devamını Oku… »

yorum yaz..
   

İyi tarım yapanlara bakanlık sertifikası

Posted Kasım 10, 2013 By tarım

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü’nce yürütülmekte olan ‘’İyi Tarım Uygulamalarının Kontrolü ve Yaygınlaştırılması’’ projesi kapsamında Buharkent ilçesinde üreticilere sertifikaları dağıtıldı.
- Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü’nce yürütülmekte olan ‘’İyi Tarım Uygulamalarının Kontrolü ve Yaygınlaştırılması’’ projesi kapsamında Buharkent ilçesinde üreticilere sertifikaları dağıtıldı.

Aydın Valiliği İl Özel İdare kaynaklarından desteklenerek, 791 alanda ve 42 incir üreticisi ile Ziraat Odası bünyesinde İyi Tarım sistemine başlanmış olup; 2013 üretim sezonu boyunca üreticilere İyi Tarım sisteminin amaçları ve faydalarının konu edildiği bilgi ve eğitimler verildi. Devamını Oku… »

yorum yaz..
   

Bakandan Tarıma Övgü

Posted Kasım 10, 2013 By tarım

Bingöl Üniversitesi’den düzenlenen ‘Meyvecilik Çalıştayı’na katılanlarla  Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, yemekte bir araya geldi.
Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bingöl’e gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nca Bingöl Üniversitesi’den düzenlenen ‘Meyvecilik Çalıştayı’na katılanlarla yemekte bir araya geldi.Burada yaptığı konuşmasında Bingöl’ün üniversite şehri haline geldiğini belirten Bakan Yılmaz, “Çok önemli bir çalıştay yapılıyor Bingöl’de. DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığımızın organize ettiği çalıştay Bingöl Üniversitesi’nde yapılıyor. Gerçekten çok hızlı gelişti Bingöl Üniversitesi. 9 bin öğrencisi ve yüzlerce çalışanı olan bir kurumdan bahsediyoruz ve çok güzel bir kampüse sahip oldu Bingöl. Bingöl’ün merkez nüfusu 100 bin civarında, nüfusun yüzde 10’unu üniversite teşkil ediyor. Bingöl tam anlamıyla üniversite şehri haline dönüşüyor. Üniversitemizde hem ziraat hem de veterinerlik fakültemiz var. Tarım sektörümüz için kritik olan fakültelerimiz var. Tarım alanında üniversitemiz Bingöl’e büyük katkıda bulunacak durumda” dedi. Devamını Oku… »

yorum yaz..
   

Meyvecilik

Posted Ekim 30, 2013 By tarım

meyvecilikMeyvecilik sert ve yumuşak çekirdekli tüm meyve ceşitlerinin yetiştirmek amacıyla yapılan faliyetlerin tümüdür.Trımın meyve ağaçları yetiştiriciliğiyle uğraşan kolu. Meyveciliğin çok eski bir tarihi vardır. Göçebe olarak yaşayan insanlar, hayatları boyunca gezdikleri yerlerde yabani halde bulunan meyveliklerden meyve toplayarak yemişlerdir. Saklanmaları kolay olan fındık, ceviz, badem, fıstık gibi meyveleri de toplayarak saklamışlardır. Daha sonra meyve ağaçlarının yetiştirilmesinin uzun zaman aldığını görünce, meyve ağaçlarının bulundukları yerlere yerleşmişlerdir. Böylece insanların göçebelikten kurtulmasında meyve ağaçlarının da rolü büyük olmuşturmeyvecilik.Meyveciliğin bundan sonraki gelişme dönemi, orman içindeki meyve ağaçlarının korunarak, meyveliklerin kurulması şeklinde olmuştur. Zamanla ormanlarda bulunan genç ağaç ve fidanlar sökülerek, evlerin önüne veya yakınına dikilmiştir. Bu dönemden sonra meyve ağaçlarının tohumla ve bitki parçalarıyla üretimleri başlamıştır. Yenilen meyvelerin atılan çekirdeklerinden yeni ağaçların meydana geldiğini gören insanlar, tohumla meyve ağaçlarını üretmeye başlamışlardır. Devamını Oku… »

yorum yaz..
   

Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği

Posted Ekim 30, 2013 By tarım

B Ü Y Ü K B A Ş HAYVANCILIK: Büyükbaş hayvan deyince aklımıza ilk gelen sığır, at, eşek, katır, deve vb hayvanları sayabiliriz.Çoğunlukla mera hayvancılığı olarak yetiştirilir. bu nedenle gür otların bulunduğu yerlerde yapılır. Büyük baş hayvanlar içinde en fazla sığır(inek, öküz ,dana, manda) yetiştiriciliği vardır. Sığırlar içinde de en fazla inek yetiştirilmektedir. Bütün bölgelerimizde inek yetiştiriciliği vardır. Ama en fazla Karadeniz Bölgesinin kıyı kesimi ile Doğu Anadolu Bölgesinde Erzurum-Kars Bölümünde gelişmiştir. Karadeniz Bölgesinde gelişmesi yağışların fazla olmasından dolayı çayırların fazla olmasıdır. Erzurum-Kars bölümünde gelişmesi yaz yağışlarıyla oluşan gür ot ve çayırlıklardır. İnek yetiştiriciliği ayrıca şeker fabrikaları çevresinde de gelişmiştir. Ş.Pancarı küspesinin hayvan yemi olarak kullanılmasından dolayı. Et ve süt üretimi Küçük baş hayvancılıktan fazladır. Ama arazinin engebeli olmasından dolayı küçük baş hayvancılığa göre az yapılır. Şeker fabrikalarının ve büyük şehirlerin çevrelerinde ahır hayvancılığı olarak yapılmaktadır.

Büyükbaşlar arasında ülkemizde bol sulu bataklık ve göl kenarlarında manda da beslenir. Yurdumuzda başta Karadeniz Bölgesi kıyı kesimi olmak üzere G.Marmara Bölümünde yetiştiriciliği yaygındır. Et kalitesi düşük olduğundan yetiştiriciliği fazla gelişmemiştir. Süt üretimi ve yağ ile kaynağından dolayı beslenmektedir. mandanın gücüne duyulan ihtiyacın azalmasından dolayı sayıları azalmaktadır.

NOT: Büyükbaş hayvancılık Doğu Bölgelerimizde mera hayancılığı şeklinde iken Batı Bölgelerimizde ahır hayvancılığı şeklindedir

yorum yaz..
   

Hayvancılık

Posted Ekim 30, 2013 By tarım

hayvancılıkTarımın bir kolu olan hayvancılık; ekonomik değeri olan hayvanların yetiştirilmesi, çeşitli şekillerde yararlanılması ve pazarlanması olayıdır. Hayvancılığı; küçükbaş, büyükbaş veya kümes hayvanlarını özel şartlar altında besleyerek ,et, süt ,yumurta vb. ürünlerinden ticari olarak faydalanmak, kâr elde etmek amacıyla yapılan işlemler bütünü olarakda tanımlayabiliriz.
Kırsal kesimlerde hayvancılık tarımın sigortası durumundadır. İklimdeki karasızlıkların tarımı olumsuz yönde etkilemesinden dolayı. Tarım hayvancılık birbirini destekler. Örnek : Şeker fabrikaları çevresinde besi hayvancılığının gelişmesi.Doğu Anadolu Bölgesinde iklim ve yer şekillerinin tarımsal faaliyetleri olumsuz etkilemesinden dolayı bölgede birinci ekonomik faaliyet hayvancılıktır.

Türkiye hayvan varlığı fazla olan bir ülkedir. Ancak hayvanlarımızın et, süt, yumurta, yapağı verimleri düşüktür. Devamını Oku… »

yorum yaz..
   

Buğday Yetiştiriciliği

Posted Ekim 30, 2013 By tarım

bugday_yetistiriciligi_B U Ğ D A Y TARIMI NASIL YAPILIR?
BUĞDAY EKİMİ İÇİN TOPRAK HAZIRLIĞININ YAPILMASI
Toprak işlemenin asıl nedeni tohum yatağı hazırlamaktadır. Gerek nadas – tahıl sisteinin gerekse her yıl tahıl tarımının yapıldığı kuru tarım alanlarında tohumların uygun çimlenme ve çıkış ortamı hazırlayacak şekilde, su kaybını en aza indiren, toprağın yapısını en az bozan , erezyonu önemli ölçüde azaltan toprağı devirmeksizin yüzlek olarak alttan işleyen aletlerle bölgeler için uygun zamanda yapılacak toprak işlemesi ekim makinalarının daha rahat çalışabilmesi, tohumlar için daha iyi bir tohum yatağının hazırlanması, çimlenme ve çıkışın daha düzgün olması ,verimin güvence altına alınması gibi birçok fayda sağlayacaktır. Devamını Oku… »

yorum yaz..
   
asp

“Yağlı bitkiler içinde en çok aspire destek veriyoruz. Aspire pozitif ayrımcılık yapıyoruz” “Verdiğimiz desteklerle 2002 yılında 25 ton olan üretimi 20 bin tona çıkardık. Böylece Türkiye,

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, yağlı bitkiler içinde en çok aspire destek verdiklerini belirterek, “Aspire pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Verdiğimiz desteklerle 2002 yılında 25 ton olan üretimi 20 bin tona çıkardık” ifadelerini kullandı.

Eker, yaptığı yazılı açıklamada, aspir üretiminin yaygınlaştırılması gerektiğini belirtti.

Aspirin, Türkiye coğrafyasına uygun bir bitki türü olduğunu ifade eden Eker, “Yağlı bitkiler içinde en çok aspire destek veriyoruz. Aspire pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Verdiğimiz desteklerle 2002 yılında 25 ton olan üretimi 20 bin tona çıkardık. Böylece Türkiye, Hindistan, Meksika, ABD gibi önemli üreticilerden sonra dünyada 7. sıraya yükseldi” değerlendirmesinde bulundu.

Eker, aspirin Türkiye’de “yalancı safran” olarak da bilindiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Aspir kuraklığa dayanıklı bir bitki, ayrıca tohumun ortalama yağ oranı yüzde 40 civarında. Yetiştirilme şartları açısından ülkemizin coğrafi yapısına çok uygun. Az yağış alan ülkemizde hiç sulama yapmadan bile aspir üretimi mümkün. Geçmişte bizim coğrafyamızın bir ürünü olan aspiri insanımız pek tanımıyordu. Üretimini biz yaygınlaştırıyoruz. Önemli bir yağlı tohum bitkisi olan aspir, mutfakta sıvı yağ olarak kullanılmasının yanı sıra boya, vernik, yem, ilaç sanayi ve biyodizel üretimi gibi çeşitli alanlarda kullanılıyor. Devamını Oku… »

yorum yaz..
   

Tarım arazilerine tek mirasçı düzenlemesi

Posted Ekim 29, 2013 By tarım

Tarım arazilerinin devrinde tek mirasçı sisteminin önemine vurgu yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, aşırı küçülmelerden dolayı 2 milyon hektarlık tarım alanının kullanılamadığını dile getirdi.

Eker, ‘Düzenlemeyle birlikte Türkiye’nin tarımsal GSYH’si de önemli oranda artacak’ diye konuştu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, aşırı derecede küçülmeden dolayı 2 milyon hektarın işletilemediğini veya kullanılamadığını belirterek, ‘Bu da Antalya’nın yüzölçümüne eşit bir rakam. Ekonominin kaybı ise korkunç bir rakam; tam tamına 17 milyar lira’ ifadelerini kullandı. Toplulaştırma çalışmalarına hız verdiklerini belirten Eker, 4 milyon hektara yakın arazinin birleştirildiğini ve toplam 14 milyon hektarlık alanda da toplulaştırma yapılacağını dile getirdi. Tarım arazilerinin devrinde ‘tek mirasçı’ sisteminin kurulabilmesi için hazırlanan düzenlemenin yasalaşmasını beklediklerini belirten Eker, ‘Düzenlemeyle birlikte Türkiye’nin tarımsal GSYH’si de önemli oranda artacak’ dedi. Eker, bu değişiklikle 1926 yılından beri tarım arazilerinin bölünmesine neden olan uygulamaya son verileceğini de bildirdi. Devamını Oku… »

yorum yaz..